Куратарская лекцыя: «Іканаграфія „Вогненнае ўзыходжанне прарока Іллі“»

Запрашаем на куратарскую лекцыю ў межах новай выставы "Спасава Слабада".

Тэма лекцыі: "Іканаграфія “Вогненнае ўзыходжанне прарока Іллі"".

27.01 (пятніца) у 18:00, філіял Веткаўскага музея.

У Гомелі, у гістарычным раёне Спасава слабада, знаходзіцца самы стары стараабрадніцкі храм, які захаваўся ў Беларусі - Іллінская царква. Цяпер гэта помнік драўлянага дойлідства канца XVIII стагоддзя. Яшчэ ў 1960-я гады ў гэты храм масава з'язджаліся на святы вернікі з Гомельскага, Веткаўскага, Добрушскага і Буда-Кашалёўскага раёнаў.

Храмавай іконай Іллінскай стараабрадніцкай царквы быў вобраз прарока Іллі, якога веткаўскія стараабраднікі часта замаўлялі ў разгорнутай кампазіцыі "Вогненнае ўзыходжанне". Гэты абраз уваходзіў у лік агнявідных, агняпальных, цесна звязаных з гісторыяй і культурай Веткі. Хоць сам сюжэт з падрабязнасцямі жыцця прарока Іллі склаўся досыць рана - ужо ў другой палове XIII стагоддзя былі вядомыя рускія жыційныя іконы прарока - але і тут Ветка ўнесла свае карэктывы, зрабіла свае акцэнты і па-свойму асэнсавала ролю святога ў сваёй культуры і гісторыі.

Пра гэта мы і пагаворым на куратарскай лекцыі ўжо ў гэтую пятніцу.

Лектарка: Вольга Афанасьева, магістарка тэалогіі, навуковая супрацоўніца Веткаўскага музея.

Месца правядзення: г. Гомель, плошча Леніна, 4 (парк, за саборам Пятра і Паўла).

Кошт: 2 BYN.

Тэлефон філіяла: +375 232 50-96-98

Приглашаем на кураторскую лекцию в рамках новой выставки "Спасова Слобода".

Тема лекции: "Иконография "Огненное восхождение пророка Ильи”.

27.01 (пятница) в 18:00, филиал Ветковского музея.

В Гомеле, в историческом районе Спасова слобода, находится самый старый сохранившийся старообрядческий храм в Беларуси - Ильинская церковь. Сейчас это памятник деревянного зодчества конца XVIII века. Ещё в 1960-е годы в этот храм массово съезжались на праздники верующие из Гомельского, Ветковского, Добрушского и Буда-Кошелёвского районов.

Храмовой иконой Ильинской старообрядческой церкви был образ пророка Ильи, которого ветковские старообрядцы часто заказывали в развернутой композиции "Огненное восхождение". Эта икона входила в число огневидных, огнепальных, тесно связанных с историей и культурой Ветки. Хотя сам сюжет с подробностями жизни пророка Ильи сложился достаточно рано - уже во второй половине XIII века были известны русские житийные иконы пророка - но и здесь Ветка внесла свои коррективы, расставила свои акценты и по-своему осмыслила роль святого в своей культуре, богомыслии и истории.

Об этом мы и поговорим на кураторской лекции уже в эту пятницу.

Лектор: Ольга Афанасьева, магистр теологии, научный сотрудник Ветковского музея.

Место проведения: г. Гомель, площадь Ленина, 4 (парк, за собором Петра и Павла).

Стоимость: 2 BYN.

Телефон филиала: +375 232 50-96-98