Брама

На выставе можна пабачыць, як тэма Дабравешчання адлюстроўвалася ў розныя эпохі. А назва "Брама" адсылае нас да Царскай брамы - элемента праваслаўнага іканастаса. На выставе прадстаўленыя фрагменты Царскіх брам, якія калісьці ўпрыгожвалі стараабрадніцкія храмы. Сярод гэтых фрагментаў - два навершы, на якія мы абвяшчалі збор сродкаў у 2022 і 2023 годзе.
Такіх навершаў у свеце засталіся лічаныя адзінкі! Таксама сярод экспанатаў - створка з Царскай брамы часоў Івана Грознага (XVI ст.), чатыры шыкоўныя Евангеллі XVI -XVII ст.

______________

На выставке можно увидеть, как тема Благовещения отражалась в разные эпохи. А название "Врата" отсылает нас к Царским вратам - элементу православного иконостаса. На выставке представлены фрагменты Царских врат, которые когда-то украшали старообрядческие храмы. Среди этих фрагментов - два навершие, на которые мы объявляли сбор средств в 2022 и 2023 году.
Таких наверший в мире остались считанные единицы! Также среди экспонатов - створка из царских врат времен Ивана Грозного (XVI в.), четыре шикарные Евангелия XVI-XVII в.